Smanjena visina i kvalitet kosti gornje vilice nastale usled razgradnje kosti i povećanja prostora sinusa gornje vilice, uspešno se rešava operativnim zahvatom podizanja dna maksilarnog (gornjeviličnog) sinusa tj. sinus lifta. Dobro postavljena indikacija smanjuje intraoperativne i postoperativne komplikacije. Danas postoji vrhunska dijagnostika poput CBCT-a (eng. cone beam computer tomography) koja olakšava planiranje hirurškog zahvata.
Postoji mnogo tehnika podizanja dna sinusa, iako se vrlo često koristi modifikovana tehnika bočnog pristupa. Iskustvo doktora i korišćenje novih tehnika i saznanja olakšava rad i zadovoljava pacijentove želje. Podizanje dna maksilarnog sinusa pouzdana je metoda kojom se proširuje mogućnost implanto-protetskih rešenja i kvalitet života.
Zakažite pregled?
Pacijenti koji se ne mogu ili ne žele zbrinuti mobilnim protetskim nadoknada, totalne ili parcijalne proteze ili žele isključivo fiksno protetsku konstrukciju, a ne zadovoljavaju uslove za ugradnju implantata, moraju prethodno biti podvrgnuti postupku podizanja dna maksilarnog sinusa tj. sinus liftu. U procesu planiranja ugradnje implanata i mogućih fiksnih nadoknada često se uočava problem porozne kosti i/ili postoji premalo koštanog tkiva, horizontalno i vertikalno. Usled gubitka zuba i neopterećenosti kosti ona se razgrađuje i dovodi do smanjenja kvalitete kosti. Sa zuba i implanta, sile se prenose unutar kosti i stoga doprinose očuvanju strukture kosti . Najveća razgradnja kosti nastupa nakon vađenja zuba, što vremenom dovodi do dodatnog gubitka kosti. S druge strane, povećan prostor gornjeviličnog sinusa može biti genetski razvijen ili se događa procesom starenja i to su fiziološki uzroci. Patološki uzroci su parodontopatija, procesi u kosti (granulom, cista, tumor) te nakon oralnohiruških zahvata, traume i dugotrajno nošenje mobilnih proteza.
Zbog toga treba podići dno maksilarnog sinusa, sinus lift, uz istovremnu augmentaciju koštanog defekta kako bi se stvorila dovoljna visina koštanog tkiva potrebnog za implantaciju. Postoji nekoliko tehnika podizanja dna maksilarnog sinusa što uveliko zavisi o postavljenoj indikaciji, znanju i veštini stomatologa koji izvodi postupak. Zbog velike raširenosti, mnogim kliničkim studijama, dobre informiranosti, poštivanja pravila i struke, sve su ređe komplikacije, a tehnika podizanja dna maksilarnog sinusa pokazala se uspešnom i trajnom te neizostavnim zahvatom savremene implantologije. Zahtevi pacijenata su sve veći te je nadoknada i upravljanje tvrdim i mekim tkivima od krucijalne važnosti u dentalnoj implantologiji.
Zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Vuković
Tok sinus lift operativne procedure:
Nakon procedure podizanja sinusa, pacijentu će biti potrebno vreme da se oporavi i omogući da se nova kost integriše sa materijalom za transplantaciju. U tom području zubni implantati se mogu postaviti pružajući stabilnu i jaku osnovu za protetske nadoknade, kao što su krunice ili proteze.
Nakon procedure podizanja sinusa, pacijenti dobijaju posebna postoperativna uputstva kako bi se obezbedilo pravilno zarastanje i smanjio rizik od komplikacija. Iako se ova uputstva mogu razlikovati u zavisnosti od pojedinačnog slučaja i preferencija hirurga, evo nekoliko uobičajenih saveta koje pacijenti obično dobijaju nakon podizanja sinus:
Zakažite pregled?
Stepen bola ili nelagodnosti tokom i nakon podizanja sinusa može varirati od osobe do osobe.
Međutim, bitno je razumeti da se podizanje sinusa obično radi pod lokalnom anestezijom. Tokom same procedure ne bi trebalo da osećate bol. Anestezija će obezboliti područje i možda ćete iskusiti samo pritisak i osećaj, ali ne i bol.
Nakon procedure, neka nelagodnost je normalna i podrazumeva pojavu:
Važno je da pažljivo pratite postoperativna uputstva vašeg oralnog hirurga. Većina neprijatnosti obično nestaje u roku od nekoliko dana do nedelje. Podizanje sinusa može uključivati neke neugodnosti i postoperativne simptome, to generalno nije intenzivno bolna procedura, posebno kada se koriste odgovarajuće anestezije i tehnike za ublažavanje bolova. Ako ste zabrinuti zbog bola ili nelagodnosti u vezi sa podizanjem sinusa, prethodno razgovarajte o tome sa svojim oralnim hirurgom, jer on može pružiti konkretnije informacije na osnovu Vašeg pojedinačnog slučaja.
Trajanje hirurške procedure podizanja sinusa može da varira u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući složenost slučaja, iskustvo hirurga i anatomiju pacijenta. U proseku, procedura podizanja sinusa obično traje oko pola sata. Međutim, bitno je imati na umu da je ovo opšta procena i da pojedinačni slučajevi mogu zahtevati više ili manje vremena.
Faktori koji mogu uticati na trajanje procedure podizanja sinusa uključuju: da li se sinus lift sprovodi na jednom ili oba sinusa, vrsta materijala, količine razgrađene kosti, anatomije pacijenta itd.
Sinus lift, kao i svaka hirurška procedura, nosi određene rizike i potencijalne komplikacije. Međutim, uz pravilno planiranje, izvođenje i postoperativnu negu, rizici povezani sa podizanjem sinusa mogu se svesti na minimum.
Neophodno je da razgovarate o ovim rizicima sa svojim oralnim hirurgom i razumete potencijalne komplikacije pre nego što se podvrgnete proceduri.
Neki od rizika i komplikacija povezanih sa podizanjem sinusa uključuju:
Za uspešni hirurški zahvat podizanja dna maksilarnog sinusa bitno je napraviti detaljan plan terapije koji uključuje anamnestičke, kliničke i radiološke podatke. Iako se radi o invazivnom zahvatu, stopa uspešnosti samog zahvata je visoka te se preporučuje kao metoda izbora u rešavanju bočne bezubosti gornje vilice.