Kada bakterije dopru do samog zubnog živca, odnosno pulpe, pacijent počinje da oseća jak bol na celoj strani lica. Reč je o pulpitisu, koji se još naziva i upalom zubnog živca. U ovom slučaju jedino rešenje je devitalizacija zuba.
Devitalizacija zuba je zapravo uklanjanje zubnog živca.
Devitalizacija zuba moze biti:
Kod vitalne devitalizacije se odmah nakon uklanjanja karijesa i ulaska u komoru pulpe vrši mehaničko odstranjivanje živca, endodontskim iglicama i detaljno čišćenje i proširivanje kanala zuba. Bitno je da koliko god zub ima kanala, svi budu pronađeni i pravilno tretirani. Nakon mehaničkog uklanjanja upaljenog i oštećenog živca, u kanal se aplikuju paste koje smiruju zapaljenje i blagotvorno deluju na tkivo zubnih kanala. U nekim slučajevima, gde je zapaljenski proces uporan i nakon uklanjanja živca potrebno je u više navrata promeniti uloške sa pastom za smirenje i tek kada zub postane potpuno neosetljiv pristupa se definitivnom zatvaranju kanala. Konačno punjenje kanala se vrši gutaperkom i pastama za definitivnu opturaciju, preko koje se zub zbrinjava konzervativno - plombom, ili protetski - krunicom.
Mortalna devitalizacija podrazumeva da se odmah nakon ulaska u kanale ne uklanjaju živci mehanički, već se na ulasku u svaki kanal aplikuje pasta za umrtvljivanje zubnog živca. Ta pasta stoji nekoliko dana, izazivajuci potpuno umrtvljivanje živca. Nakon toga se zub čisti, uklanjaju se ostaci umrtvljene pulpe i paste i vrši se definitivno punjenje zuba na isti način kao i kod vitalne devitalizacije.