Fiksna proteza je ortodontski aparat koji se koristi za ispravljanje nepravilnosti u položaju zuba i vilica. Ova proteza se fiksira na zube pomoću bravica i žica koje se postavljaju na zube, a obično se koristi za rešavanja problema poput teskobe zuba, razmaka između zuba, nepravilnog položaja (rotirani i nepravilno inklinirani zubi) kao i korekcije nepravilnog zagrižaja. Fiksni aparati su najefikasniji za ispravljanje ozbiljnijih ortodontskih problema, jer omogućavaju preciznu kontrolu kretanja zuba tokom lečenja. Proces nošenja ovih proteza traje obično od nekoliko meseci do nekoliko godina, u zavisnosti od složenosti problema.
Ortodontski aparat može biti od različitih materijala i oblika, a osnovni delovi fiksne ortodontske proteze uključuju:
Bravice, koje se postavljaju lepljenjem na zub ne uzrokujući njegovo oštećenje, mogu biti: konvencionalne (metalne), estetske (u boji zuba ), a vrstu određuje ortodont prema anomaliji koja treba da se ispravi.
Da biste znali da li vam je potrebna fiksna ortodontska proteza, potrebno posetiti ortodonta, koji će uraditi temeljnu procenu vaših zuba, vilica i zagrižaja . Ipak, postoji nekoliko simptoma i znakova koji ukazuju da imate indikaciju za nošenje fiksne proteze:
Previše zbijeni zubi: Zubi su preblizu jedan drugom, što može otežati čišćenje i dovesti do problema sa oralnim zdravljem.
Razmaci između zuba (dijasteme): Previše prostora između zuba može biti uzrokovan genetikom ili nedostatkom jednog ili više zuba.
- Gornji zubi previše prekrivaju donje zube kada zatvorite usta.
- Donji zubi prelaze preko gornjih zuba kada zatvorite usta.
-Otvoreni zagriz: Kada se gornji i donji zubi ne dodiruju, ostavljajući otvor između njih.
-Ukršteni zagriz: Kada primera radi neki gornji zubi prekriva donje zube sa jedne strane, dok je sa druge strane nije u kontaktu.
Ako osećate da vam izgled zuba utiče na samopouzdanje ili da vam zubi nisu ravnomerno postavljeni, ortodontska terapija može poboljšati vaš izgled i dovesti vaš osmeh do perfekcije.
Ako imate poteškoće u govoru ili žvakanju hrane zbog nepravilnog zagriza, to može biti znak da vam je potrebna fiksna proteza. Često usitnjavanje hrane ili bol u zubima prilikom žvakanja može ukazivati na problem sa položajem zuba.
Zubi koji nisu pravilno postavljeni (pogotovo kod teskobe) mogu povećati rizik od nakupljanja plaka i bakterija, samim tim nastaje karijes I problemi sa desnima.
Neki ortodontski problemi, kao što je neusklađenost vilica, mogu uticati na govor (na primer, ako je govor nejasan zbog pogrešnog poravnanja jezika ili zuba) ili disanje (naročito ako postoji problem sa disanjem na usta).
Ako primetite bilo koji od gore navedenih problema, najbolje je da se posavetujete sa ortodontom. On će uraditi detaljan pregled.
Na osnovu ove procene, ortodont će vam preporučiti da li vam je potrebna fiksna proteza ili neki drugi tip ortodontske terapije. U nekim slučajevima, ortodontski aparat može biti preporučen čak i kod mlađe dece, dok kod odraslih može biti potrebna duža i kompleksnija terapija.
Lukovi su izvor sile potrebne za pomeranje zuba i nalaze se između bravica. Spregom lukova i bravica i dodatkom odgovarajucih ligatura dolazi do postavljanja zuba u željeni položaj. Dužina nošenja fiksne proteze, tj. trajanja ortodontskog tretmana, zavisi od vrste anomalije i varira od jedne do dve godine. Uticaj proteze na zube je vidljiv već nakon nekoliko meseci, ali se terapija mora nastaviti kako bi se novonastale promene stabilizovale i zubi trajno zauzeli novi položaj.
Sam postupak stavljanja proteze za zube nije nimalo bolan ni neprijatan. Nekada se prvo stavlja fiksna proteza na gornju vilicu, a onda nakon perioda navikvanja isto to se radi i na donjoj vilici. Sve ovo se radi kako bi se pacijent što lakše privikao na protezu.
Izvlačenje impaktirane trojke iz kosti - prvo hiruški pa zatim ortodonski fiksnom protezom.
Zakažite pregled?
Fiksni ortodontski aparati (proteze) dolaze u nekoliko različitih tipova, a izbor zavisi od specifičnih potreba pacijenta, tipa ortodontskih problema koji se rešavaju, kao i estetskih preferencija. Evo glavnih vrsta fiksnih proteza koje se koriste:
Opis: Ovaj tip proteze koristi metalne bravice (najčešće od nerđajućeg čelika) koje se lepe na prednju površinu zuba. Bravice su povezane metalnom žicom koja se postepeno zateže kako bi se ispravili zubi.
Prednosti: Najčešće su najpovoljnija opcija i efikasno rešavaju širok spektar ortodontskih problema.
Nedostaci: Mogu biti estetski manje privlačne zbog vidljivosti metalnih bravica.
Opis: Ove bravice su napravljene od prozirnog ili bež materijala, što ih čini manje vidljivim od metalnih bravica. Iako su vizualno diskretnije, i dalje pružaju istu funkcionalnost kao metalne bravice.
Prednosti: Estetski su prihvatljivije, posebno za odrasle koji žele manje vidljiv aparat.
Nedostaci: Keramičke bravice su skuplje od metalnih i mogu biti sklone pucanju ili oštećenju, posebno na prednjim zubima. Takođe, mogu uzrokovati lagano zatezanje žice zbog trenja.
Opis: Lingvalni aparati koriste bravice koje se postavljaju na unutrašnju stranu (jezicnu stranu) zuba, a ne na spoljašnju. Ovaj tip proteze je potpuno nevidljiv kada se gledaju sa spoljne strane, jer je skriven s unutrašnje strane ka jeziku.
Prednosti: Estetski su vrlo privlačni jer su potpuno skriveni i ne vide se spolja.
Nedostaci: Obzirom da čini jezičnu (lingvalnu) stranu zuba neravnom, ujedno je i predilekciono mesto za nakupljanje dentalnog plaka i kamenca, što direktno utiče na razvoj parodontopatije. Malo teže naviknuti se na nošenje lingvalnog aparata, jer može izazvati iritaciju jezika i unutrašnjeg dela usne. Takođe, njihova postavka može biti skuplja i zahtevati duži period za prilagođavanje.
Opis: Ove bravice kombinuju metalne komponente s estetskim materijalima, poput kompozitnih smola koje se stavljaju u boji zuba, čime se smanjuje vidljivost aparata.
Prednosti: Udobne su i pružaju dobar estetski rezultat bez kompromisa u funkcionalnosti.
Nedostaci: Skluplje od klasičnih metalnih bravica.
Nakon što vam ortodont postavi fiksnu protezu, važno je da pratite određene smernice i kako biste osigurali uspešan i siguran tretman. Fiksna proteza, iako efikasna u ispravljanju zuba, zahteva posebnu pažnju i odgovornost tokom lečenja. U nastavku su ključne stvari na koje treba obratiti pažnju kako biste izbegli komplikacije i postigli najbolje rezultate.
Oralna higijena mora biti prilagodjena novonastaloj situaciji, što podrazumeva česće i temeljnije pranje zuba i upotrebu ortodontskih četkica, konca i rastvora za ispiranje usta. Bravice i ostali delovi fiksnog ortodontskog aparata utiču na to da se ostaci hrane zadržavaju, pa je zbog toga izuzetno važno da se temeljno i redovno peru zubi. Sve vreme dok traje terapija (dok pacijent nosi protezu) neophodni su redovni pregledi, u dogovoru sa stomatologom.
Nakon što vam ortodont postavi fiksnu protezu, važno je da pratite određene smernice i kako biste osigurali uspešan i siguran tretman. Fiksna proteza, iako efikasna u ispravljanju zuba, zahteva posebnu pažnju i odgovornost tokom lečenja. U nastavku su ključne stvari na koje treba obratiti pažnju kako biste izbegli komplikacije i postigli najbolje rezultate.
Fiksne proteze zahtevaju pažljiviju oralnu higijenu nego što je to slučaj sa zubima bez proteza. Bravice i žice mogu zadržavati hranu, plak i bakterije, što povećava rizik od karijesa, bolesti desni i drugih oralnih problema.
Preporuke za oralnu higijenu:
Pranje zuba: Perite zube najmanje dva puta dnevno koristeći pastu za zube koja sadrži fluor. Koristite meku četkicu za zube i posebnu četkicu za proteze kako biste očistili bravice i žice.
Korišćenje interdentalnih četkica i zubnog konca: Ove alatke pomažu u čišćenju prostora između zuba i bravica. Postoje specijalne četkice koje se mogu koristiti oko žica.
Korišćenje tečnosti za ispiranje usta: Antibakterijske tečnosti za ispiranje mogu pomoći u smanjenju plaka i bakterija, a posebno su korisne kod ortodontskih aparata.
Jedan od ključnih saveta za pacijente sa fiksnim protezama je da izbegavaju određene vrste hrane koje mogu oštetiti aparat, uzrokovati pomeranje žica ili čak izazvati bol.
Hrana koju treba izbegavati:
Tvrda hrana: Ove namirnice mogu izazvati pomeranje žica ili čak njihovo slomljenje. Izbegavajte tvrde bombone, orahe, grickalice, i slične stvari.
Lepljiva hrana: Gumene bombone, karamela i žvakaće gume mogu se zalepiti za bravice i žice, što može izazvati nakupljanje plaka i otežati čišćenje.
Seckana hrana: Jedite manje komade hrane (npr. voće i povrće) npr. Ne odgrizati jabuku, već iseckati
Preporučena hrana:
Mekša hrana kao što su kuvano povrće, meso u malim komadima, jogurt, krompir, itd.
Voće, povrće i žitarice se mogu jesti, ali treba ih iseći na manje komade kako bi se lakše žvakali.
Posete ortodontu na redovnim kontrolama su ključne za pravilno praćenje napretka i eventualno prilagođavanje proteze
Ponekad, nakon postavljanja proteze, pacijenti mogu doživeti bolove ili nelagodnosti zbog pomeranja zuba i pritiska na vilicu. U tom slučaju, ortodont može preporučiti lekove protiv bola, kao što su ibuprofen ili paracetamol.
Tokom prve nedelje ili dve, možete osećati nelagodnost ili čak bol, naročito kada su bravice ili žice postavljene na zube. To je normalno, jer se zubi počinju pomerati. Takođe, može doći do iritacije unutrašnjosti usne zbog kontakta sa žicama.
Kako ublažiti nelagodnosti?
Vosak za proteze: Koristite ortodontski vosak na žicama i bravicama kako biste ublažili iritacije na unutrašnjem delu usne.
Ako se desi da vam žica ispadne, bravica se pomeri, ili dođe do bilo kakvih problema sa aparatom, odmah se obratite ortodontu. Nemojte pokušavati da sami popravljate aparat jer možete izazvati dodatnu štetu. Ortodont će znati kako da pravilno reši problem.
Nepravilan rast zuba, odnosno ortodontske nepravilnosti, mogu biti uzrokovani različitim faktorima, koji mogu biti genetski, bihevioralni ili rezultat raznih zdravstvenih problema. Uzroci nepravilnog rasta zuba mogu se klasifikovati u nekoliko glavnih kategorija:
Porodična anamneza: Mnogi ortodontski problemi su nasledni, pa ako su roditelji imali nepravilnosti u zubima ili zagrizom, verovatno će ih imati i njihova deca. Genetika može uticati na veličinu, oblik i rast zuba, kao i na položaj vilica.
Različite proporcije zuba i vilica: Nasleđivanje zuba koji su preveliki u odnosu na veličinu vilica (ili obrnuto) može dovesti do teskobe ili razmaka između zuba. Takođe, nepravilnosti u veličini gornje i donje vilice (npr. mikrognatija – mala donja vilica ili makrognatija – prevelika donja vilica) mogu izazvati nepravilnosti u zagrizu.
Sisanje prstiju: Ova navika može dovesti do pomeranja zuba i deformacije vilica, posebno ako traje duže. Sisanje prsta može dovesti do nepravilnog razvoja gornje vilice, što može dovesti do otvorenog zagrižaja.
Potreba za cuclom: Poput sisanja prsta, korišćenje dude varalice tokom dužeg vremenskog perioda može ometati prirodni razvoj usne duplje i vilice.
Nepravilno gutanje: Ako osoba gura jezik napred tokom gutanja umesto da ga stavi u normalan položaj, to može dovesti do pomeranja zuba i deformisanja vilica.
Disanje na usta: Hronično disanje na usta, umesto na nos, može dovesti do promene oblika vilica i položaja zuba, posebno kod dece. Ovo može izazvati nepravilnosti kao što otvoreni zagrižaj.
Prevremeni gubitak mlečnih zuba: Ako dete prerano izgubi mlečni zub, susedni zubi mogu početi da se pomeraju, ostavljajući premalo prostora za stalni zub. Ovo može uzrokovati nepravilnosti u postavljanju stalnih zuba.
Kasni gubitak mlečnih zuba: Ako mlečni zubi ostanu predugo, to može ometati normalan rast i pojavu stalnih zuba, što može dovesti do nepravilnosti.
Nepravilno izbijanje stalnih zuba: Ako stalni zubi ne izbijaju u pravilnom vremenskom okviru ili na pogrešnom mestu, to može izazvati problem sa pozicioniranjem i rastom zuba.
Povrede lica i zuba: Udarci ili povrede tokom detinjstva, kao što su padovi ili nezgode, mogu izazvati pomeranje zuba ili oštećenje zuba i vilica, što može poremetiti normalan rast i razvoj.
Oštećenje korena zuba: Povrede mogu uticati na koren zuba i okolne strukture, što može izazvati deformacije u rastu zuba ili čak njihov prevremeni gubitak.
Postavljanje fiksne proteze obično traje od 1 do 2 sata, u zavisnosti od nekoliko faktora, kao što su složenost slučaja, broj zuba koji se tretiraju i iskustvo ortodonta.
Taj proces uključuje nekoliko koraka:
1. Priprema zuba:
2. Postavljanje bravica: Bravice se lepe na zube pomoću specijalnog lepka. Nakon toga, ortodont postavlja žicu kroz bravice.
3. Podesavanje žice i gumica: Na kraju, ortodont postavlja žicu i gumice koje će pomoći da se zubi polako pomeraju u željeni položaj.
Postupak nije bolan, ali može izazvati određenu nelagodnost zbog pritiska na zube i desni, što je normalno u prvih nekoliko dana nakon postavljanja proteze.
Fiksni aparat se obično postavlja kada su svi ili većina stalnih zuba u ustima, a to se najčešće dešava između 12. i 13. godine života. Međutim, tačan uzrast može varirati u zavisnosti od specifičnih potreba i razvoja svakog deteta.
Takođe, ortodontski tretman može se započeti i u starijem uzrastu, jer se fiksne proteze mogu postaviti i odraslim osobama, čak i ako nisu imali tretman u detinjstvu. U tom slučaju, proces lečenja može biti nešto duži i zahteva posebnu pažnju.
Da, zubi mogu delimično da se vrate u prethodni položaj nakon skidanja fiksne proteze ako se ne koristi odgovarajuća posttretmanska zaštita. To se obično dešava zbog prirodnog tendencija zuba da se "pomere" ili "vrate" u prethodni položaj, jer kosti i tkiva oko zuba još uvek nisu u potpunosti stabilizovana.
Zbog toga, nakon skidanja fiksne proteze, ortodonti preporučuju nošenje retinera, koji mogu biti:
Fiksni retiner: To je mala žica koja se postavlja sa unutrašnje strane prednjih zuba, obično na donjoj i gornjoj vilici, kako bi se zubi održali u ispravnom položaju.
Mobilni retineri: To su zaštitni aparati koje pacijent nosi noću (i ponekad tokom dana, zavisno od preporuke ortodonta) kako bi se sprečila ponovna pomeranja zuba.
Retineri se obično nose nekoliko meseci do godine dana, ali u mnogim slučajevima, da bi se zubi trajno stabilizovali, ortodonti preporučuju da se nose i duže (ponekad i do 2-3 godine, ili čak tokom celog života, ali samo noću).
Važno je:
Dosledno nošenje retinera nakon završetka lečenja fiksnom protezom je ključno kako bi se postigao trajan rezultat.
Nepoštovanje preporuka o nošenju retinera može dovesti do ponovnog pomeranja zuba u početni nepravilan položaj.
Zubi se mogu vraćati u prethodni položaj i godinama nakon završetka tretmana, ali sa odgovarajućim korišćenjem retinera, stabilnost rezultata može biti postignuta i dugoročno očuvana.
SpecijalističkI ortodontski pregled možete zakazati svakog radnog dana kod specijaliste ortopedije vilica i dečje stomatologije dr Blaža Vuković.
U stomatološkoj ordinaciji Vuković od našeg ortodonta ( specijalista za ortopediju ) - spec. dr Blažo Vuković, možete dobiti sve neophodne informacije u pogledu izbora fiksne proteze. Ulepšajte vaš osmeh i zakažite pregled već danas.