Implanti su najbolji izbor ako želite da nadoknadite jedan ili više izgubljenih zuba. Vraća se funkcija alveolarne kosti, a samim tim i sprečava propadanje (atrofija) iste, što je osnov za normalnu funkciju celog stomatognatnog sistema. Ono što je bitno je da ne postoji nikakav osećaj stranog tela i bilo kakve nelagode. Zubni implanti su generalno vrlo bezbedni i mogu imati pozitivan uticaj na zdravlje, ali kao i kod svake medicinske procedure, važno je uzeti u obzir sve aspekte kako bi se osiguralo da su odgovarajući za vašu situaciju.


27.08.2024


Neki od pozitivni aspektata ugradnje zubnih implanata su:

Očuvanje kosti u vilici: Kada se izgubi zub, kost u tom predelu može početi da se smanjuje zbog nedostatka stimulacije. Implanti pomažu u očuvanju gustine kosti i sprečavaju gubitak kostiju koji može nastati nakon gubitka zuba. Ovo može pomoći u očuvanju strukture lica i smanjiti potrebu za budućim hirurškim zahvatima.

Poboljšanje oralnog zdravlja: Zubni implanti ne zahtevaju brušenje zdravih okolnih zuba kao što je to slučaj sa mostovima, što može pomoći u očuvanju zdravlja preostalih zuba. Takođe, implanti mogu biti lakši za čišćenje i održavanje oralne higijene, što smanjuje rizik od karijesa i bolesti desni.

Normalizacija funkcije zuba: Implanti omogućavaju normalno žvakanje i govor, što može poboljšati kvalitet ishrane i opšte zdravlje. Bez implanata, neki ljudi mogu imati problema sa žvakanjem, što može uticati na unos hranljivih materija.

Povećanje samopouzdanja: Imati zdrav i prirodan osmeh može značajno poboljšati samopouzdanje i emocionalno blagostanje, što može pozitivno uticati na celokupno zdravlje.

Potencijalni rizici i negativni uticaji:

Infekcije i upale: Ako implant nije pravilno postavljen ili ako se ne održi dobra oralna higijena, može doći do infekcija u području implanta (periimplantitis). Ove infekcije mogu uticati na okolna tkiva i kosti i u ozbiljnim slučajevima mogu zahtevati dodatne medicinske zahvate.

Zdravstvena stanja: Osobe sa određenim zdravstvenim stanjima, kao što su nekontrolisani dijabetes, povišen krvni pritisak, osteoporoza, bolesti desni, i slično, mogu biti u većem riziku od komplikacija sa implantima. Ukoliko su ovakva oboljenja kontrolisana od strane nadležnog lekara uz redovno uzimanje propisane terapije, ne postoji kontraindikacija za ugradnju.


Implanti u trudnoći

Ugradnja zubnih implanata tokom trudnoće nije uobičajena praksa, najbolje je da se konsultujete sa svojim stomatologom kako biste utvrdili najbolji plan za lečenje tokom trudnoće i posle porođaja. Ukoliko ste u drugom stanju,a već imate ugrađen implant, ne postoji nikakav razlog za brigu.


Ishrana i implanti

Pravilna ishrana može značajno doprineti uspehu zubnih implanata i očuvanju oralnog zdravlja. Fokusiranje na konzumaciju nutritivno bogatih namirnica koje podržavaju zdravlje kostiju i desni, kao i izbegavanje štetnih namirnica, može pomoći u postizanju najboljih rezultata nakon ugradnje implanata. Tokom prvih nekoliko dana nakon ugradnje implanata, može biti potrebno da jedete meku i lako svarljivu hranu kako biste izbegli iritaciju ili povrede u području implantata. Ako imate dodatnih pitanja o ishrani u vezi sa zubnim implantatima konsultujte se sa stomatologom . Generalno, nakon ugradnje implanata ishrana i žvakanje biće olakšani.


Kako pušenje utiče na zubne implantate

Pušenje može imati značajan negativan uticaj na uspeh zubnih implanata, uključujući povećan rizik od infekcija, problema sa zdravljem desni, i sporiji oporavak. Pušenje smanjuje imunitet i sposobnost tela da se bori protiv infekcija, što može otežati zarastanje rana i povećati rizik od postoperativnih infekcija. Nikotin i druge hemikalije u duvanskom dimu mogu smanjiti protok krvi u područje implanata, što takođe može otežati zarastanje.Pušenje može uzrokovati ili pogoršati probleme sa desnima kao što su gingivitis i parodontitis. Ova stanja mogu povećati rizik od komplikacija sa implantima, jer zdrave desni igraju ključnu ulogu u stabilnosti implanata. Ako planirate ugradnju implanata, prestanak pušenja se preporučuje zbog poboljšanja šansi za uspeh i očuvanje oralnog zdravlja.Svakako, pusenje nije kontraindikacija za ugradnju implantata, ali bi bilo dobro zbog opsteg zdravlja, kao i brzeg oporavka tkiva nakon ugradnje implantata da se prekine sa istim.


Zubni implanti i dijabetes

Dijabetes može predstavljati izazov za uspeh zubnih implantata zbog uticaja na zarastanje, rizika od infekcija i zdravlje desni. Međutim, sa kontrolisanim dijabetesom, pripremom i postoperativnom negom, mnoge osobe sa dijabetesom mogu uspešno prolaziti kroz proces ugradnje i održavanja zubnih implantata. Ako imate dijabetes i razmišljate o zubnim implantatima, konsultujte se sa svojim stomatologom i endokrinologom kako biste razvili plan.Svakako dijabetes kao autoimuno oboljenje nije kontraindikacija za ugradnju implantata, ukoliko se ispostuju svi aspekti hiruske procedure i postoperativnog toka.

Implanti i genetska predispozicija

Losa genetika nije kontraindikacija za ugradnju implantata. Vazno je znati da je genetski faktor jedan od mnogih koji uticu na kompletnu klinicku sliku svakog pacijenta ponaosob. Ukoliko genetski faktor nije zadovoljavajuci i anamneza na parodontopatiju je pozitivna, potrebno je razmotriti sve aspekte, na prvom mestu motivisanist pacijenta u odrzavanju oralne higijene. Takodje, kljucni faktori su dovoljna kolicina kosti i njena struktura na mestu gde se planiraju implanti, kao i opste stanje organizma i eventualno postojanje autoimunih oboljenja . Implantolog ce na osnovu svih parametara proceniti koje pozicije su najadekvatnije za postavku implanta, u skladu sa zeljom pacijenta za buduci protetski rad. U svakom slucaju genetski faktor nije kontraindikacija, a vrhunska oralna higijena je neophodna kod bilo koje hiruske i protetske procedure.

Održavanje oralne higijene kod ugradnje implanata

Redovno i pravilno održavanje oralne higijene je ključno za održavanje zubnih implanata.

Preporučuje se četkanje najmanje dva puta dnevno, koristeći meku četkicu i pastu za zube sa fluoridom.

Takođe, važno je koristiti konac za čišćenje međuzubnog prostora kako bi se uklonili ostaci hrane i plaka između zuba i oko implanta.

Najbolji nacin za idrzavanje oralne higijene kod implantata i protetskih nadoknada jeste waterpick aparat, odnosno vodeni irigator ili vodeni konac.

 Izbegavajte loše navike koje mogu negativno uticati. To uključuje pušenje, žvakanje tvrde hrane, grickanje leda i otvaranje predmeta zubima. Ove navike mogu dovesti do oštećenja implanta ili okolnog tkiva.

Kod protetskih radova na implantima neophodno je i prostore oko vratova implanata održavati čistim, da bi se sprečilo zadržavanje hrane i stvaranje  koji može da izazove nastanak zapaljenja mekih tkiva, a kasnije i kosti oko implantata. Ukoliko se ne vodi dovoljno računa o tim regijama vrlo lako se može dovesti u pitanje i opstanak samog implanta u ustima.

Iz svih prethodno navedenih razloga preporučujemo pacijentima sa ugradjenim implantima da koriste dodatna sredstva za održavanje oralne higijene. Tačnije, naš savet je da koriste oralne irigatore, koji omogućuju ispiranje i čišćenje prostora oko implantata i krunica. Oni funkcionišu tako što se pod pritiskom raspršuje rastvor vode i nekog sredstva za ispiranje usta u te prostore. Na taj način se uklanjaju i ostaci hrane, a istovremeno se utiče i na smanjenje bakterija u tim regijama.

Redovne posete stomatologu su od izuzetne važnosti za održavanje zdravlja vašeg implanta. Stomatolog će proveriti stanje okolnog tkiva i pružiti profesionalno čišćenje koje će ukloniti plak i kamenac. Pridržavajte se ovih uputstava kako biste izbegli komplikacije i osigurali pravilno zarastanje.



poziv
Zakažite pregled