Parodontalni džep je patološki prostor koji se formira između zuba i parodontalnih tkiva i predstavlja jedan od znakova parodontitisa.
Parodontalni džep je patološki prostor koji se formira između zuba i parodontalnih tkiva i predstavlja jedan od znakova parodontitisa. Kada bakterije unište tkivo oko korena zuba nastaje prazan prostor koji se naziva parodontalni džep. Džep na zubu ima tendenciju da raste, odnosno da napreduje prema vrhu korena zuba. S obzirom na to da se vezivno tkivo sve više i više uništava, u jednom momentu dolazi do toga da ništa ne drži zub u zubnoj čašici. Posledica ovakvog stanja je najpre klaćenje zuba, a nakon određenog vremena i ispadanje zuba. Parodontalni džep čine: koren zuba (tvrdi zid), inflamirane desni (meki zid ). Kada su desni zdrave, one čvrsto prijanjaju uz zub, ali u slučaju parodontopatije, desni se povlače, a bakterije iz parodontalnog džepa razaraju kost stvarajući dublje džepove.
Anamnestički podaci koji ukazuju na postojanje parodontalnog džepa odnose se na simptome zapaljenja desni ( spontano krvarenje i krvarenje pri provokaciji, osećaj stranog tela između zuba itd.). Postojanje tupog bola koji se širi u vilicu u regiji nekog zuba ili grupe zuba i koji se javlja samo u toku žvakanja , kao i osećaj da je neki zub “isplivao”- da je duži od okolnih zuba, takođe mogu izazvati sumnju na postojanje parodontalnog džepa.
Usled zapaljenskog procesa koji dovodi do destrukcije potpornih tkiva zuba, kao jedan od znakova parodontitisa, javlja se recesija (povlačenje) desni i ogoljavanje korenova zuba može na određenu provokaciju (npr.hladno piće) dolazi do preosetljivosti.
Generalno, bol nije simptom koji prati oboljenja parodoncijuma, već se javalja u slučaju komplikacija.
Parodontalni džepovi su povezani s parodontopatijom i mogu imati različite simptome. Evo nekih od njih:
Krvarenje desni: Desni mogu krvariti spontano ili prilikom pranja zuba ili upotrebe konca.
Povećana osetljivost: Desni mogu biti osetljive na dodir ili prilikom konzumiranja vruće ili hladne hrane.
Povlačenje desni: Desni se mogu povlačiti, dolazi do ogolićenja zuba i samim tim se povećava njihova osetljivost.
Loš zadah usled prisustva bakterija i njihove nemogućnosti eliminacije iz parodontalnog džepa
Labavljenje zuba: Dolazi do labavljenja zbog gubitka potpore tkiva oko njih.
Promene položaja zuba
Kiničkim pregledom se otkrivaju parodontalni džepovi, klasifikuju i određuju svi parametri od značaja za prognozu i terapiju bolesti. Parodontalni džepovi se sa apsolutnom sigurošću otkrivaju metodom sondiranja.
Parodontalni džepovi se sa apsolutnom sigurošću otkrivaju metodom sondiranja. Za otkrivanje i utvrđivanje različitih karakteristika i parametara od značaja za parodontalni džep koriste se specijalne parodontalne sonde. Parodontalna sonda je instrument sa zaobljenim vrhom i radnim delom dužne oko 15mm. Radni deo parodontalne sonde je na odgovarajući način graduisan u milimetrima, što je od značaja pri određivanju nivoa pripojnog epitela i dubine džepa. Kod zdravog parodoncijuma dubina sondiranje do 3 mm. Vrednosti veće od 3,4 mm ukazuju na postojanje zapaljenskog procesa, odnosno na postojanje gingivalnog ili parodontalnog džepa.
Kao što je ranije pomenuto, parodontalni džep čine: koren zuba (tvrdi zid) i inflamirane desni (meki zid ). Kada radimo kiretiranje (čišćenje) parodontalnog džepa, mi zapravo obrađujemo tvrdi zid. Obrada tvrdog zida parodontalog džepa ključna je faza terapije parodontalnih džepova i sprovodi se u okviru kauzalne terapije parodontopatije. S obzirom da se najveći deo patološkog sadržaja nalazi upravo na tvrdom zidu parodontalnog džepa, smatra se da će adekvatna obrada tvrdog zida dovesti do željenog smirivanja ili eliminacije inflamacije u parodoncijumu. Iako se tokom obrade tvrdog zida parodontalnog džepa indirektno deluje i na meki zid, definitivna obrada mekog zida sprovodi se u okviru hirurške faze terapije parodontopatije, tzv. Modifikovana režanj operacija po Vidmanu.
Obrada parodontalnog džepa podrazumeva struganje i glačanje površine korena zuba. Struganjem se uklanjaju subgingivalni konkrementi, subgingivalni dentalni plak kao i nekrotični cement. Glačanjem se ravnaju obrađene površine korena zuba. Time se stvaraju povoljni uslovi za zarastanje nastalne parodontalne rane.
Tehnika rada:
Obrada tvrdog džepa parodontalnih džepova
Obrada tvrdog zida parodontalnog džepa obuhvata eliminaciju subgingivalnih konkremenata, nekro-
tičnog cementa, glačanje i poliranje površine korena zuba, kao i uklanjanje subgingivalnog dentalnog plaka. Preporučuje se da se obrada parodontalnog džepa vrši u lokalnoj infiltracionoj anesteziji.
Obrade parodontalnih džepova sprovode se po kvadrantima ili sekstantima. Postoji i princip jednokratne obrade parodontalnih džepova (engl. Full mouth treatment), kada se tokom dve seanse u okviru 24 časa obrade svi parodontalni džepovi.
Anestezija: Lokalna anestezija se obično koristi kako bi se smanjila bol i nelagoda.
Uklanjanje subgingivalnih konkremenata pomoću ultrazvučnog aparata.
U sledećoj fazi prelazi se na obradu tvrdog zida parodontalnog džepa kiretama.
Ispiranje slobodnog sadržaja parodontalnog džepa. Slobodni sadržaj parodontalnog džepa se najčešće eliminiše ispiranjem fiziološkim rastvorom.
Koren zuba obrađuje se sve dok se sondiranjem ne ustanovi da je površina korena čvrsta, ravna
i glatka. Obrada tvrdog zida pardontalnog džepa u proseku traje oko 20 minuta, ili dok se ne dobije potpuno glatka površina.
Cena obrade parodontanog džepa po zubu je 2000 dinara, a po vilici je 13.500 dinara
Cilj obrade parodontalnog džepa:
Uklanjanje inficiranog tkiva: Čisti se zaraženo ili nekrotično tkivo.
Obnavljanje potpore zuba: Pomaže u vraćanju zdravlja desni i smanjenju dubine džepa.
Poboljšanje higijene: Omogućava bolji pristup za čišćenje i održavanje oralne higijene.
Lečenje parodontalnog džepa
Lečenje parodontalnog džepa obuhvata nekoliko koraka i metoda, zavisno od težine stanja. Evo osnovnih pristupa:
1. Održavanje oralne higijene
Pravilno četkanje: Koristite meku četkicu za zube i paste za zube koje sadrže fluor.
Korišćenje zubnog konca: Redovno korišćenje konca pomaže u uklanjanju naslaga između zuba.
Korišćenje oralog irigatora: Uređaj koji koristi mlaz vode da bi uklonio plak I ostatke hrane između zuba I ispod desni.
2. Profesionalno čišćenje
Redovno uklanjanje zubnog kamenca I plaka
3. Medikamentozna terapija
Antibiotici: Mogu se propisati za kontrolu infekcije.
4. Hirurške metode
U slučajevima uznapredovale bolesti, potrebna je operacija za restauraciju potpore desni i kosti oko zuba. U slučaju gde je dubina parodontalnog džepa, koja normalno iznosi do 2mm, veća od 4mm, savetuje se opertivno lečenje, tzv.modifikovana režanj operacija po Vidmanu.
5. Redovne kontrole
Nakon lečenja, redovni pregledi kod stomatologa su važni za praćenje stanja desni i prevenciju ponovnog pojavljivanja džepova.
Lečenje parodontalnog džepa može zahtevati vreme i posvećenost, ali pravilnim pristupom može se značajno poboljšati zdravlje desni i očuvati zubi. Ako imate pitanja ili nedoumice, najbolje je konsultovati se sa specijalistom parodontologije i oralne medicine.
Najčešće postavljena pitanja:
Parodontalni džepovi se sa apsolutnom sigurošću otkrivaju metodom sondiranja. Za otkrivanje I utvrđivanje različitih karakteristika I parametara od značaja za parodontalni džep koriste se specijalne parodontalne sonde.(možda ubaciti sliku paro sonde) Parodontalna sonda je instrument sa zaobljenim vrhom I radnim delom dužne oko 15mm. Radni deo parodontalne sonde je na odgovarajući način graduisan u milimetrima, što je od značaja pri određivanju nivoa pripojnog epitela I dubine džepa. Kod zdravog parodoncijuma dubina sondiranje do 3 mm. Vrednosti veće od 3,4mm ukazuju na postojanje zapaljenskog procesa, odnosno na gingivalnog ili parodontalnog džepa.
Da, parodontalni džepovi mogu dovesti do gubitka zuba. Ovi džepovi se formiraju kada dođe do upale desni, često zbog zubnog plaka i kamenca. Kako se upala pogoršava, može doći do gubitka potpornih tkiva i kosti oko zuba. Ako se ne leče, ozbiljni parodontalni problemi mogu rezultirati pomeranjem zuba, pa čak i njihovim ispadanjem. Redovne posete stomatologu i pravilna oralna higijena su ključni za prevenciju ovakvih problema.
Da, moguće je smanjiti ili potpuno eliminisati parodontalne džepove, ali to zahteva kombinaciju profesionalnog tretmana i dobre oralne higijene.
Profesionalni tretman uključuje uklanjanje mekih I čvrstih naslaga ( zubnog kamenca), obradu parodontalnih džepova, a težim slučajevima, može biti potrebno i hirurško lečenje.
Oralna higijena: Redovno četkanje zuba, korišćenje zubnog konca, korišćenje oralnog irigatora može pomoći u održavanju zdravlja desni i smanjenju džepova.
Praćenje i održavanje: Nakon tretmana, važno je redovno pratiti stanje zuba i desni kako bi se sprečilo ponovno formiranje džepova, redovnim kontrolama na 4-6 meseci.
Uz pravilnu negu, mnogi ljudi uspevaju da eliminišu parodontalne džepove i sačuvaju zdravlje svojih zuba i desni.
Parodontološki specijalistički pregled možete zakazati u našoj ordinaciji kod dr Marije Vuković Stevanov specijaliste parodontologije i oralne medicine na broj telefona 065/817 19 08 ili 011/24 62 040