Cilj objašnjavanja celog procesa postoperativnog toka je da se budući pacijenti na vreme upoznaju sa svim okolnostima koje ih očekuju nakon završene hirurške intervencije. Važno je da unapred znate da nijedna operacija nije naivna i jednostavna, te da ćete nakon hirurške intervencije imati određene faze koje se ne mogu svrstati u uobičajene dnevne aktivnosti.

10.09.2024

Postoperativni postupci nakon jednostavnih intervencija

Čak i najjednostavnija hirurška intervencija, kao što je na primer frenektomija, zahteva da se nakon intervencije redovno stavljaju hladne obloge u pravilnim vremenskim intervalima i da se izbegava konzumiranje vruće hrane i pića.

Osnovna radnja koju pacijent treba da obavlja kada se vrati kući nakon hirurške intervencije jeste:

Stavljanje hladnih obloga na 10 do 15 minuta pauze, po jedan minut držati hladnu oblogu. Kao obloge služe hladne kesice gela koje se mogu kupiti u apoteci, ili jednostavno, čista tkanina natopljena u hladnu vodu. Stavljanje hladnih obloga je od izuzetne važnosti u prvih 48 sati nakon intervencije.

Važnost hladnih obloga i izbegavanje toplote

Hladne obloge su od velike važnosti kako bi posthirurški otok bio što manji, a samim tim i manje bolan za pacijenta. Najveći otok se očekuje drugi dan od intervencije, a nakon toga postepeno se smanjuje. Ovo je bitna informacija za pacijenta, jer se često ljudi uplaše zašto otok nakon hirurške intervencije nastavlja sa rastom. Dakle, to je normalan fiziološki tok nakon operacije.

Ne konzumirati vruću hranu i piće jer toplota podstiče širenje krvnih sudova u operisanoj regiji, a samim tim može doći do toga da rana prokrvari, iako je primarno pravilno tretirana i zašivena. Toplota takođe dovodi do porasta otoka, što je suprotno težnji da se otok što pre smanji i tkivo vrati u fiziološko stanje.

U skladu sa ovom preporukom:

Ne spavati na operisanoj strani lica, kako ne bi došlo do dodatnog zagrevanja i pritiska na ranu, a samim tim i dodatnog oticanja lica.

Održavanje rane i postoperativni bol

Ne ispirati ranu ničim, jer svako mućkanje i stvaranje pritiska u ustima može dovesti do toga da rana prokrvari, jer se uništi i dezintegriše koagulum.

Pošto je postoperativni bol osnovni razlog za strah kod većine pacijenata, važno je znati da se najveći bol razvija tri sata nakon hirurške intervencije. Zato je dobro tokom same operacije, dok je pacijent još pod dejstvom anestezije, ordinirati odgovarajući analgetik.

Analgetici koji se preporučuju su na bazi ibuprofena ili diklofena, nikako na bazi acetilsalicilne kiseline, kao što je Andol, jer mogu izazvati krvarenje rane nakon intervencije. Obično je jedna tableta tokom same operacije dovoljna da spreči pojavu bola u naredna tri do četiri sata nakon završetka intervencije. Nakon toga, treba uzeti narednu tabletu analgetika, a dalje prema potrebi.

Fizička aktivnost i ishrana nakon intervencije

Vežbanje i treninzi su zabranjeni do uklanjanja konaca, jer svaki pojačan pritisak može dovesti do pucanja hirurških šavova i otvaranja rane.

Ishrana treba da bude meka i kašasta do uklanjanja konaca, kako se odgrizanjem hrane ne bi pravio dodatni pritisak na ranu.

Ako je operacija bila u regiji gornjeviličnih sinusa, važno je da pacijenti ne vrše nikakav pritisak u ustima. Ne sme se koristiti slamka za konzumiranje pića, jer to dovodi do pojačanog pritiska unutar usta. Ako se kijate, važno je da su usta otvorena i da nema pritiska u ustima.

Ronjenje je četiri meseca nakon ove operacije strogo zabranjeno. Takođe, važno je znati da se glava ne sme naginjati napred prema podu kako ne bi došlo do pojačanog pritiska na gornjevilične sinuse.

Otečenost i povlačenje otoka

Važno je znati da se otok nakon intervencije postepeno povećava i da je najveći 72 sata nakon intervencije. To je fiziološki proces i ne treba brinuti zbog toga. Nakon 72 sata otok počinje postepeno da se povlači. Potpuni nestanak otoka i povlačenje tkiva može se očekivati nakon 21 dan od intervencije.

Uklanjanje konaca i održavanje oralne higijene

Hirurški konci se obično uklanjaju sedmi dan od intervencije, a u slučaju kompleksnijih zahvata, naročito u regiji gornjeviličnih sinusa, deseti dan.

Svaka hirurška intervencija u ustima zahteva ograničeno i specifično održavanje oralne higijene. U operisanoj regiji ne treba prati zube do uklanjanja konaca, već higijenu održavati tako što se nakon svakog obroka gaza natopi fiziološkim rastvorom i lagano, bez pritiska, pređe preko konaca kako bi se uklonile naslage i ostaci hrane. U preostalim regijama pranje zuba je uobičajeno, ali bez prevelikog pritiska prilikom ispiranja usta. Oralna higijena se održava ultra soft četkicom.

Dodatna pitanja

Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja, možete se obratiti za pomoć stručnom timu Stomatološke ordinacije Vuković.

poziv
Zakažite pregled