Gingivektomija je hirurški zahvat u stomatologiji koji podrazumeva uklanjanje ili smanjenje viška tkiva desni, odnosno gingive. Ovaj postupak se obično izvodi kako bi se poboljšao izgled desni, olakšao pristup za čišćenje zuba ili rešavali određeni problemi sa desnima.
Prekomerno uvećanje desni (hipertrofija desni): je situacija kada desni postanu prekomerno uvećane i pokrivaju zube, čime se otežava čišćenje zuba i može uzrokovati estetske smetnje. Ovaj problem može biti uzrokovan parodontitisom, upalom ili kao reakcija na određene lekove (npr. Pilule za kontracepciju, antiepileptici, kalcijumski antagonisti, lekovi za prevenciju odbacivanja presađenih organa).
Estetski problem (gummy smile): Kada linija desni previše dominira u osmehu. Ako desni prekrivaju previše zuba, može doći do problema sa čišćenjem zuba, što može izazvati nakupljanje plaka i karijesa, pa se gingivektomija može koristiti da bi se olakšalo čišćenje.
Parodontološke bolesti: U nekim slučajevima, gingivektomija je neophodna za uklanjanje zaraženih tkiva u okviru parodontalnog zahvata, kako bi se obnovilo zdravlje desni i sprečilo širenje infekcije.
Za tačne indikacije i procenu da li je gingivektomija najbolja opcija, važno je da posetite stomatologa ili parodontologa, koji će uraditi odgovarajuću dijagnozu i savetovati na osnovu specifične situacije.
Postupak se izvodi pod lokalnom anestezijom kako bi se pacijentima obezbedio maksimalan komfor i minimalna bol. Evo kako se tačno izvodi gingivektomija:
Pregled i dijagnoza: Pre nego što se pristupi operaciji parodontolog vrši temeljnu procenu stanja desni, pregleda rendgenske snimke (ako je potrebno) i odlučuje koliko gingive bi trebalo da se ukloni I generalno o planu terapije.
Primena instrumenta: Nakon što anestezija počne da deluje, stomatolog koristi različite instrumente(parodontalne kirete različitih dimenzija, skalpel, itd.) da ukloni višak desni.
Oblikovanje rane: Nakon uklanjanja viška gingive, stomatolog oblikuje desni kako bi se postigao prirodan i estetski izgled. To znači da se gingiva postavlja na simetričan način u odnosu na zube, tako da bude pacijentu estetski prihvatljive.
Šavovi: U nekim slučajevima, kada je potrebno stabilizovati tkiva ili ako je odstranjeno veće područje desni, stomatolog postavlja šavove kako bi osigurao da se desni pravilno zaleče. Šavovi se obično uklanjaju nakon 7 dana, kako bi se omogućilo zarastanje tkiva. Ukoliko parodontolog proceni, preko šavova se može postaviti medicinski zavoj na bazi cinka koji pomaže u regeneraciji gingive. Takođe, u slučaju gingivektomije mogu se koristiti i šavovi bez zavoja.
Oporavak nakon gingivektomije obično traje od nekoliko dana do nedelju dana, zavisno od obima zahvata i opšteg zdravlja pacijenta. Iako je gingivektomija obično manje invazivna od tradicionalnih hirurških procedura, i dalje je važno pridržavati se uputstava stomatologa kako bi oporavak bio što brži i bez komplikacija. Evo šta možete očekivati tokom oporavka:
Prvi dani nakon zahvata
Otok i crvenilo: Otok i crvenilo desni su normalni, a može doći i do blagih modrica u tretiranom području. To je privremeno i smanjuje se kroz nekoliko dana.
Bol i nelagoda: Može se javiti bol ili nelagoda, koja je obično blaga do umerena. Najveći bol obično se javlja 3h nakon intervencije, kada je pacijent već pokriven analgetikom. Bol se najčešće smanjuje kako dani prolaze, a stomatolog može preporučiti analgetike (lekove protiv bolova) kako biste ublažili simptome.
Postoperativna nega i preporuke za oporavak
Upotreba hladnih obloga: Da biste smanjili otok, možete koristiti hladne obloge na spoljašnjoj strani obraza ili usana (na mestima gde su tretirane desni). Obloge treba držati po minut na deset minuta, a zatim napraviti pauzu.
Izbegavanje tvrdih, vrućih i začinjenih namirnica: U prvih nekoliko dana nakon zahvata, trebalo bi da izbegavate tvrdu hranu, orašaste plodove, kokice, čips, tost kao i vruće ili začinjene obroke koji mogu iritirati desni. Preporučuju se mekane I prohlađene namirnice.
Većina pacijenata se potpuno oporavi u roku od 7-14 dana. U tom periodu, desni bi trebalo da zarastu. Ako je bila potrebna upotreba šavova, konci se uklanjaju nakon 7 dana.
Rizik od komplikacija: Iako su ozbiljne komplikacije retke, tokom oporavka treba obratiti pažnju na eventualne znakove infekcije, poput prekomernog otoka, crvenila, bola koji se ne smanjuje ili pojave gnoja. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, odmah se obratite svom stomatologu.
Napomena: ukoliko pacijent primeti bele naslage, u pitanju je fibrin (proces zarastanja svih rana na sluzokoži usne duplje), te ga pacijenti često mešaju sa prisustvom gnoja. U slučaju nedoumica obratite se stomatologu.
Povratak u normalne aktivnosti: Većina pacijenata može da se vrati normalnim aktivnostima (kao što su posao ili škola) nakon nekoliko dana, dok u tom periodu treba izbegavati fizičke aktivnosti koje mogu izazvati prekomerno znojenje i naprezanje, do uklanjanja konaca.
Estetski rezultat: Kada desni potpuno zacele, trebalo bi da primetite poboljšanje u izgledu svog osmeha, sa simetričnijim i zdravijim izgledom desni.
Preporuke za dugoročnu negu
Održavanje oralne higijene: Posle oporavka, važno je održavati dobru higijenu usne duplje, jer će to pomoći u prevenciji novih problema sa desnima. Redovno čišćenje zuba, ultrazvučno uklanjanje kamenca u ordinaciji, a kod kuće upotreba zubnog konca, oralnog irigatora i redovno ispiranje usta antiseptičkim sredstvom pomoći će održavanju zdravih desni.
Generalno, iskustva pacijenata nakon gingivektomije su uglavnom pozitivna, većinom pacijenti imaju brzi oporavak bez značajnih problema. Ipak, važno je da pacijenti prate postoperativne instrukcije kako bi minimizirali rizik od komplikacija i postigli optimalne rezultate. Ako su pacijenti zabrinuti zbog bilo kakvih neobičnih simptoma tokom oporavka, uvek je najbolje da se posavetuju sa stomatologom.
Zaključak: većina pacijenata smatra gingivektomiju korisnim zahvatom koji im je poboljšao kako izgled desni, tako I samopouzdanje I celokupno zdravlje usne duplje.